Pierwsze, to konstrukcja osiowa: (aksjalna) działają jak typowe wiatraczki, a ich łopatki przewiewają powietrze wzdłuż osi obrotu;
Drugie, to konstrukcja promieniowa: (radialna) z łopatkami rozmieszczonymi wokół walca (podobnie jak w kole młyńskim).
Spotyka się również kombinację tych dwóch konstrukcji: łopatki rozstawione jak w urządzeniach osiowych, ale wygięte w taki sposób, że odrzucają powietrze promieniście. W typowych systemach wentylacji nawiewno-wywiewnej stosuje się raczej wentylatory osiowe lub o przepływie mieszanym. Wentylatory promieniowe stosuje się w urządzeniach z odzyskiem ciepła (rekuperatorach).
Miejsce. Wentylatory montowane są przy wlotach do kanałów wentylacyjnych, wewnątrz nich (tzw. wentylatory kanałowe), a czasem również w ścianie lub w oknie. Najważniejszym ich parametrem jest charakterystyka przepływowa, czyli po prostu wydajność.
Wentylatory montowane w pomieszczeniach mokrych (np. łazienkach) muszą być przystosowane do zasilania bezpiecznym prądem stałym o napięciu 24 lub 12 V. W czasie zakupu trzeba koniecznie upewnić się w jakiej pozycji może pracować dany wentylator (poziomej czy pionowej). Praca w niewłaściwym położeniu przyczynia się bowiem do znacznego skrócenia żywotności urządzenia.
Włączanie i wyłączanie. Dla prawidłowego obiegu powietrza w pomieszczeniu nie jest wymagana ciągła praca wentylatora. Wybierając konkretny model najlepiej zdecydować się na taki, który oprócz pozycji - „włącz" i „wyłącz" ma również regulację prędkości, czyli wydajności.
W łazience lub ubikacji wentylator dobrze jest zsynchronizować z włącznikiem światła. Jego zapalenie, będzie wówczas uruchamiać wyciąg, a zgaszenie - wyłączać go. Wentylator można również zaopatrzyć w czujniki: podczerwieni (reagujący na ruch w pomieszczeniu), fotoelektryczny (reagujący na natężenie światła), wilgotności. Sprawdza się również programowanie czasowe, w którym wyznacza się określoną liczbę włączeń i wyłączeń na godzinę lub dobę. Wentylatory mogą być ponadto wyposażone we włączniki opóźniające, czyli takie, które włączają się po jakimś czasie od wejścia osoby do pomieszczenia i pracują jeszcze jakiś czas po jej wyjściu.
(Fotografia tytułowa: Hardi)
Najczęściej komentowane