Rura zewnętrzna może być wykonana zarówno ze stali kwasoodpornej, jak i z blachy aluminiowej lub stalowej lakierowanej. Kominy stalowe można montować wewnątrz lub na zewnątrz domu. Oprócz prostych elementów kominowych, w systemach dostępne są również kolanka, trójniki, wyczystki oraz segmenty wylotowe z daszkami osłonowymi.
Ważną zaletą kominów stalowych jest niewielki ciężar. Nie wymagają one specjalnego fundamentowania i można je mocować uchwytami do ściany. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w czasie prac modernizacyjnych, kiedy konieczne jest dobudowanie nowego komina. Komin stalowy umieszczony na zewnątrz może być ponadto ciekawym detalem architektonicznym, podkreślającym nowoczesny charakter domu.
Montaż komina stalowego jest prosty i polega na zamocowaniu do ściany konsoli wsporczej, a następnie połączeniu segmentów na wcisk lub obejmą zaciskową (po jednej na każde połączenie). Mniej więcej co 2-3 m osadza się w ścianie uchwyty zapobiegające odchyleniom komina od pionu.
Stalowe elementy kominowe wykorzystywane są zarówno w przypadku kotłów z otwartą jak i zamkniętą komorą spalania. W drugim z wymienionych przypadków ich konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana. Pełnią one bowiem podwójną funkcję - odprowadzają spaliny oraz doprowadzają powietrze niezbędne do procesu spalania.
W dwuściennych rurach ze stali kwasoodpornej, przewód wewnętrzny odprowadza spaliny, a przestrzeń między ściankami służy do zasysania powietrza zewnętrznego. Przewodu spalinowego nie trzeba wyprowadzać ponad dach. Rurę powietrzno-spalinową można wyprowadzić na zewnątrz wprost przez ścianę zewnętrzną domu.
Muszą być jednak spełnione następujące warunki:
• moc kotła z zamkniętą komorą spalania nie może przekraczać 21 kW,
• rura musi zostać wyprowadzona w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od okien,
• wysokość wyprowadzenia nie powinna być mniejsza niż
2,5 m od poziomu terenu.
Trzeba jednocześnie pamiętać, że długość rur powietrzno-spalinowych jest ograniczona (zarówno tych przechodzących przez ścianę, jak i tych, które wyprowadza się ponad dach). Pod żadnym pozorem nie można przekraczać wartości podanej przez producenta kotła! Dłuższe przewody mogą bowiem powodować cofanie się spalin.
(Fotografia tytułowa: Poujoulat)
Najczęściej komentowane