Oczywiście część tych ponadnormatywnych wydatków wynika z chęci obniżenia kosztów eksploatacji, przy czym za ekonomicznie uzasadnione można uznać takie rozwiązania, których koszty zwrócą się w okresie nie dłuższym niż 10 lat. Takie założenie, tj. porównanie kosztów wykonania takiego czy innego wariantu instalacji - głównie grzewczej i wentylacyjnej oraz przewidywanie efektów oszczędnościowych, może być podstawą przy dokonywaniu wyboru.
Innym powodem instalowania ponad standardowych wariantów instalacji jest chęć uzyskania wyższego komfortu i bezpieczeństwa użytkowania, a także walory estetyczne, dotyczące głównie widocznych elementów instalacji wodnej, grzewczej czy elektrycznej. Dla domu o powierzchni uzytkowej 160 m2 (kubatura 522 m3), przy standardowym wyposażeniu, koszty robót instalacyjnych wynoszą niespełna 40 000 zł - bez uwzględnienia przyłączy do sieci, gdyż w zależności od położenia działki różnice w kosztach przyłączeniowych do różnych mediów mogą być znaczne.
Na ile przewidywane koszty znajdą potwierdzenie przy realizacji budowy, zależy w dużym stopniu od rodzaju użytych materiałów i technologii, jak i kosztów robocizny przyjętej w danym rejonie Polski. Oczywiście zawarte w projekcie instalacje można modyfikować - zależnie od lokalnych warunków dostępności do mediów, jak i potrzeb użytkownika.
Można więc dowolnie zmieniać sposób ogrzewania, rozmieszczenie gniazd elektrycznych, zapotrzebowanie na wodę lub ilość odprowadzanych ścieków, pod warunkiem wykonania tych instalacji zgodnie z przepisami i warunkami zabudowy.
(Fotografia tytułowa: IRA)
Najczęściej komentowane