W takim przypadku warto zdecydować się na użycie urządzeń filtracyjnych i uzdatniających. Zależnie od rodzaju zanieczyszczeń oraz przeznaczenia wody, mogą one być instalowane na zasilaniu całej instalacji lub tylko na wybranych punktach poboru.
Najpierw jednak należy zlecić wykonanie analizy fizyko-chemicznej wody i na podstawie wyników - dobrać odpowiedni zestaw urządzeń. Jeśli uzdatnianie wody przebiega w kilku etapach, urządzenia powinny być instalowane w odpowiedniej kolejności.
Filtrowanie mechaniczne - jest podstawowym sposobem poprawy jakości wody. Usuwa zawarte w niej zanieczyszczenia stałe (piasek, osady, zawiesiny). Oczyszczanie odbywa się przy użyciu materiału filtracyjnego, dobranego do wielkości cząsteczek zanieczyszczeń. Filtry wymagają okresowej wymiany wkładów lub funkcjonują w trybie samooczyszczania. W domach jednorodzinnych warto je instalować na zasilaniu całego budynku, co chroni instalację, a zwłaszcza baterie, przed zużyciem oraz przed zmniejszeniem przepływu wody.
Filtry węglowe - lokowane są głównie w kuchni, w celu poprawienia smaku wody używanej do konsumpcji. Eliminują m.in. zapach chloru i związków organicznych oraz poprawiają przezroczystość wody. Mogą być montowane jako filtry podszafkowe lub bezpośrednio na wylewce. Wkład węglowy wymaga okresowej wymiany.
Odżelaziacze - usuwają z wody związki żelaza, które nadają jej brunatną barwę i pozostawiają trudne do usunięcia zacieki oraz przebarwienia na pranych tkaninach. Ich działanie polega na napowietrzaniu wody i odfiltrowywaniu wytrąconego osadu. Odżelaziacze montowane są głównie w przypadku zasilania budynku z własnego ujęcia i oczyszczają całą czerpaną wodę.
Zmiękczacze - zmiękczają wodę, usuwając z niej związki wapnia i magnezu (które mogą odkładać się na elementach grzejnych pralek, zmywarek, czajników, a także tworzyć twarde osady na armaturze i przyborach sanitarnych). Zmiękczanie polega na zamianie jonów wapnia na jony sodowe w złożu zawierającym żywice jonowymienne. Złoże wymaga okresowej regeneracji przy użyciu soli kuchennej. Podobnie jak odżelaziacze, zmiękczacze instalowane są na zasilaniu całej instalacji wodociągowej domu.
Odwrócona osmoza - najbardziej skuteczny sposób oczyszczania wody pitnej, w wyniku którego uzyskuje się niemal czystą chemicznie wodę. Wstępnie oczyszczona woda poddawana jest przetłaczaniu przez błonę półprzepuszczalną, na której zatrzymują się wszelkie cząsteczki większe od cząsteczek wody. Po oczyszczeniu powinna być mineralizowana.
Zdjęcie: Secura