Przeciwnicy twierdzą natomiast, że spaliny emitowane do atmosfery przez elektrownie węglowe stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska (kwaśne deszcze, efekt cieplarniany, tysiące ton odpadów). Zdania są podzielone, ale wiele argumentów przemawia za tym, że zakup kotła elektrycznego może być opłacalną inwestycją:
• kotły na prąd mają bardzo wysoką, niemal stuprocentową sprawność,
• cena urządzenia jest zazwyczaj dużo niższa od ceny kotła gazowego lub olejowego podobnej mocy,
• kocioł elektryczny jest wygodny w użyciu - nie wymaga budowania komina i usuwania popiołu, nie stwarza ryzyka zaczadzenia,
• urządzenie zajmuje mało miejsca i można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu domu.
Należy jednak pamiętać, że oprócz wszystkich wymienionych zalet, ogrzewanie domu za pomocą kotła elektrycznego ma też jedną, za to bardzo poważną wadę -jest najdroższe.
WYBÓR KOTŁA
Kotły elektryczne to zazwyczaj małe i lekkie urządzenia jednofunkcyjne, wykonane w wersji wiszącej. Mogą one współpracować z zasobnikiem c.w.u., dzięki czemu jedno urządzenie oprócz ogrzewania zapewni także ciepłą wodę dla mieszkańców domu. Na rynku dostępne są również kotły stojące. Mają one zazwyczaj dużą moc i wyposażone są w zasobnik.
Kocioł elektryczny ma prostą budowę. Źródłem ciepła jest w nim najczęściej grzałka, czyli metalowy drut oporowy w osłonie stalowej, miedzianej lub mosiężnej. Osłona zabezpiecza grzałkę przed kontaktem z wodą (podobnie jak w czajnikach elektrycznych). W zależności od typu, kocioł może mieć jedną grzałkę lub kilka (ich liczba wpływa na moc kotła).
Do ogrzania przeciętnego domu jednorodzinnego wystarcza przeważnie nieco ponad 20 kW. Jeśli dom jest dobrze ocieplony, moc taka wystarczy do ogrzania powierzchni do 250 m2. Kocioł elektryczny może spełniać także rolę wspomagającą. Wówczas jego moc może być znacznie niższa. Czasami wystarczą 4 kW.
Jeżeli kocioł ma kilka grzałek, to włączają się one kolejno wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło (moc kotła odpowiednio się zwiększa). Poszczególne stopnie grzewcze składają się na całkowitą moc kotła, a ich kolejne załączenia sterowane są automatycznie. Proces zwiększania mocy można uzależnić od: temperatury wody powrotnej, temperatury w tzw. pomieszczeniu kontrolnym (automatyka pokojowa), temperatury panującej na zewnątrz (automatyka pogodowa).
Kocioł elektryczny powinien być wyposażony w przeponowe naczynie wzbiorcze oraz pompę obiegową, które są niezbędne do prawidłowego działania urządzenia. Przed ewentualnym uszkodzeniem kocioł chroniony jest przez zawór bezpieczeństwa oraz termostaty, a przed przeciążeniem domowej instalacji elektrycznej chronią ograniczniki poboru prądu. Kocioł elektryczny ma też najczęściej tzw. układ przeciw zamarzaniowy. Jest to taka pozycja ustawienia termostatu, która włącza kocioł w przypadku, gdy temperatura spadnie poniżej określonej wartości np. +5°C.
Warto też sprawdzić, czy kocioł ma wbudowaną tzw. grupę bezpieczeństwa (manometr, naczynie zbiorcze i zawór bezpieczeństwa). Przeciwdziała ona nadmiernemu wzrostowi ciśnienia wody w instalacji grzewczej. Mogłoby to bowiem doprowadzić do poważnego uszkodzenia kotła.
STEROWANIE
Kocioł elektryczny jest sterowany w taki sposób, aby jego moc była dopasowywana do rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło (osiąga się to przez włączanie i wyłączanie grzałek). Urządzenie może być również wyposażone w programator czasowy, zapewniający pracę według wytycznych ustalonych przez domowników. Im bardziej rozbudowana jest automatyka, tym kocioł jest droższy, ale rosną możliwości obniżania kosztów ogrzewania.
PRZED ZAKUPEM
• Należy sprawdzić, czy kocioł ma znak CE, gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania.
• Decydując się na kocioł elektryczny, trzeba wystąpić do rejonu energetycznego o zwiększenie przydziału mocy. Może się to wiązać z koniecznością przerobienia instalacji oraz przyłącza.
• Wobec powyższego warto sprawdzić jakiej mocy urządzenie można podłączyć bez modernizacji.
• Instalacja musi być uziemiona, aby w razie przebicia nie doszło do porażenia użytkowników prądem.
• Rodzaj uziemienia zależy od przewidywanej dla instalacji ochrony przeciwporażeniowej - obecnie najczęściej stosuje się wyłącznik różnicowo prądowy, a instalację grzewczą podłącza się do szyny wyrównawczej.
(Fotografia tytułowa: Kospel)
Najczęściej komentowane