Słowo „właściwe" oznacza w tym wypadku dobranie odpowiednich proporcji pomiędzy oświetleniem:
• ogólnym (lampa równomiernie oświetlająca całe pomieszczenie)
• miejscowym (oświetla miejsca, w których wykonujemy jakieś czynności, np. blat kuchenny)
• dekoracyjnym (podkreśla urodę detali, np. obrazów).
Zależnie od długości świecenia, wydajności oraz barwy światła mamy do wyboru kilka źródeł światła.
W dalszym ciągu najbardziej popularne są żarówki tradycyjne (do wyboru: przezroczyste lub matowe oraz białe lub barwione na pastelowe kolory). Pasują one do opraw z gwintem E27 (zwykłym) lub E14 (małym albo świecowym). Te źródła światła są tanie, ale w porównaniu z innymi zużywają najwięcej prądu do wytworzenia zbliżonej ilości światła.
Bardziej ekonomiczne są żarówki halogenowe. Dają średnio dwa razy więcej światła niż tradycyjne (przy tej samej mocy) i świecą dwa - trzy razy dłużej. Żarówki halogenowe wysokonapięciowe (przystosowane do zasilania prądem o napięciu 230 V) można wkręcać w takie same oprawy co żarówki tradycyjne, natomiast niskonapięciowe (6, 12 lub 24 V) wymagają opraw specjalnych, zasilanych za pośrednictwem transformatora odpowiednio obniżającego napięcie prądu.
Innym popularnym źródłem światła są świetlówki kompaktowe. Można je stosować wszędzie tam, gdzie zwykłe żarówki. Zużywają średnio 5 razy mniej energii i świecą kilka razy dłużej. Stąd też w pełni zasługują na miano energooszczędnych. Kosztują wprawdzie znacznie więcej niż żarówki tradycyjne, ale ten zakup dosyć szybko się zwraca. Ich używanie opłaca się najbardziej w pomieszczeniach, w których światło włącza się na długo, np. w kuchni, pokoju dziennym, przedpokoju lub przed domem (świetlówki przeznaczone do stosowania na zewnątrz).
Oprawy stosowane w domach mieszkalnych muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne (np. w łazienkach muszą być wodoodporne). Podobnie jak gniazda są one dostosowane do zasilania napięciem 230 V (sporadycznie używa się opraw zasilanych prądem trójfazowym 400 V). Wybierając określoną żarówkę czy świetlówkę, należy sprawdzić, czy jej moc jest zgodna z warunkami określonymi przez producenta oprawy. Zamontowanie zbyt mocnej żarówki może doprowadzić do jej stopienia lub zdeformowania oprawy.
Pełna moc źródła światła nie zawsze jest potrzebna. Czasem wręcz przeszkadza. Przesłanianie lampy bywa jednak kłopotliwe, a nawet niebezpieczne. Powoduje ponadto duże marnotrawstwo energii. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się ściemniacze. Najczęściej zakłada się je w miejsce zwykłych wyłączników.
Intensywność oświetlenia można zmieniać: przez obrót gałki, dotykając lekko powierzchni ściemniacza lub pilotem (podczerwień). W taki sposób można regulować żarówki i halogeny oraz, co jest nowością, specjalne energooszczędne świetlówki kompaktowe.
Inny rodzaj sterowania zapewniają programatory. Włączają i wyłączają światło w cyklach dobowych lub tygodniowych (zaprogramowanych przez użytkownika). Urządzenia te można zaprogramować również w taki sposób, aby pod nieobecność gospodarzy symulowały obecność domowników (włączały i wyłączały światło).
Na rynku dostępne są również lampy z czujnikiem radarowym, które reagują bezpośrednio na ruch - rozpoznają go bez opóźnienia i natychmiast włączają oświetlenie.
(Fotografia tytułowa: Spotline)
Najczęściej komentowane