Nie warto wówczas doprowadzać do niej długich przewodów, gdyż woda szybko w nich stygnie. Podgrzewacz elektryczny może okazać się niezbędny w domu, w którym nie ma kotła, a wszystkie pomieszczenia ogrzewane są energią elektryczną.
Podgrzewacze mogą być zasilane bezpośrednio, np. energią elektryczną, gazem lub pośrednio - przy wykorzystaniu gorącej wody z kotła jako czynnika grzewczego (w kotłach dwufunkcyjnych i kotłach jednofunkcyjnych z zasobnikiem). Niezależnie od paliwa, warto się zastanowić, jakie urządzenie chcemy mieć w domu - podgrzewające wodę w sposób przepływowy czy pojemnościowy? Każde ma bowiem zalety i wady.
PODGRZEWACZE GAZOWE
Wymagają podłączenia do instalacji gazowej oraz kominowej, która jest przystosowana do odprowadzania spalin gazowych. Urządzenie takie można zainstalować w pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 8 m3, które wyposażone jest w bardzo dobrą wentylację. Trzeba zapewnić nawiew powietrza (przez nawiewnik zamontowany w pomieszczeniu lub przez nawiewniki zamontowane w pokojach) oraz wywiew (przez kanał wentylacyjny).
Gazowe pojemnościowe. Urządzenia te mają moc do 10 kW i są wyposażone w zbiorniki o pojemności od 80 do 200 litrów. Do pojemności 120 litrów można zawieszać je na ścianie. Pozostałe powinny być urządzeniami stojącymi. W dolnej części zbiornika znajduje się palnik, natomiast w części środkowej - pionowy kanał spalinowy.
Kiedy palnik zostaje włączony, gorące spaliny przepływające kanałem oddają ciepło otaczającej go wodzie. Palnik pracuje do momentu, w którym woda w zasobniku osiągnie zadaną temperaturę, a następnie wyłącza się. Podgrzewacze tego rodzaju muszą być podłączone do komina. Uruchamia się je za pomocą zapalarki piezoelektryczną. Urządzenia mogą być przystosowane do podłączenia cyrkulacji c.w.u
Gazowe przepływowe. Zwane są również termami lub piecykami kąpielowymi. Mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym jak i płynnym. Na rynku dostępne są modele z otwartą oraz z zamkniętą komorą spalania. Drugie z wymienionych, chociaż droższe, uważa się za dużo bezpieczniejsze w użytkowaniu. Nie wymagają one podłączenia do tradycyjnego komina i można je montować w dowolnym miejscu, gdyż powietrze niezbędne do procesu spalania pobierane jest przez przewód powietrzno-spalinowy.
Tą samą drogą usuwane są również spaliny. Gazowe przepływowe podgrzewacze wody dostępne są w 3 różnych przedziałach mocy: małej 17-19 kW, średniej 23-24 kW i dużej około 30 kW. Mają wydajność 9-14 l/min. Temperaturę wody w urządzeniu można regulować ręcznie lub automatycznie. W trybie ręcznym wielkość płomienia może być zmieniana w sposób dowolny, w automatycznym samoczynnie dopasowuje się do ilości przepływającej wody.
Jeśli podgrzewacz c.w.u. jest niewielki, można ukryć go pod umywalką lub zamontować w kuchni.(fot. Kospel) |
PODGRZEWACZE ELEKTRYCZNE
Jeśli urządzenia są niewielkie można je zasilać z instalacji jednofazowej (230 V). Jeśli natomiast mają moc powyżej 6 kW trzeba je podłączyć do instalacji trójfazowej. Zarówno jedne i drugie produkowane są jako pojemnościowe (podgrzewające wodę znajdującą się w zasobniku) lub przepływowe - uruchamiane w momencie odkręcenia kranu.
Elektryczne pojemnościowe. Moc elektrycznych podgrzewaczy pojemnościowych to najczęściej 1,5 do 2 kW. Występują dwa typy tego rodzaju urządzeń: bezciśnieniowe (jednopunktowe) oraz ciśnieniowe (wielopunktowe). Pierwsze mają zwykle pojemność od 5 do 15 litrów i mogą współpracować tylko z jedną baterią. Montuje się je bezpośrednio nad lub pod miejscem, w którym wykorzystywana będzie woda. Zwykle kupuje się je w komplecie z baterią, która redukuje ciśnienie wody.
Najlepiej stosować je w miejscach, gdzie wody używamy w niewielkich ilościach, ale często. Podgrzewacze ciśnieniowe przeznaczone są do współpracy z kilkoma bateriami. Mogą mieć pojemność od kilku do kilkuset litrów. Mniejsze można zamontować w szafce, większe zawiesić pod sufitem, na ścianie, albo też postawić na specjalnym stojaku. Od wielkości i mocy podgrzewacza zależy czas podgrzewania wody, a zatem komfort użytkowania.
Elektryczne przepływowe. Moc tych urządzeń jest bardzo zróżnicowana (od 3,5 do ponad 20 kW). Podobnie jest również z wydajnością (od 1,5 do 14 litrów na minutę). Elektryczne podgrzewacze przepływowe o małej mocy mogą zasilać tylko jeden punkt poboru wody (zwykle sprzedawane są w komplecie z baterią i wylewką lub „słuchawką" prysznicową). Większe pozwalają dostarczać wodę do kilku punktów jednocześnie. W urządzeniach tych temperaturę wody reguluje się hydraulicznie (im więcej wody się pobiera, tym niższa jest jej temperatura) lub elektronicznie (temperatura pozostaje stała niezależna od ilości pobieranej wody. W podgrzewaczach sterowanych elektronicznie temperaturę wody można nastawić z dokładnością do 0,5-1°C.
(Fotografia tytułowa: Saunier Duval)
Najczęściej komentowane