Rozdzielnica jest najważniejszym elementem domowej instalacji elektrycznej. Można zamontować ją równo z powierzchnią tynku (np. między elementami konstrukcji ściany szkieletowej) lub natynkowo. Do rozdzielnicy podłączone są wszystkie obwody oraz zainstalowane modułowe aparaty elektryczne: wyłączniki, styczniki, przekaźniki, różnego typu zabezpieczenia, układy sterowania i pomiarowe. Wszystkie elementy montuje się na standardowych szynach 35-milimetrowych.
Do ochrony instalacji przed przepaleniem się lub nawet pożarem służą bezpieczniki topikowe i wyłączniki nadmiarowoprądowe. W przypadku awarii (przeciążenie lub zwarcie) kiedy natężenie prądu przez krótki czas przekracza wartość graniczną (zwykle 10 lub 16 A, czyli odpowiednio 2,3 lub 3,68 kW), w/w urządzenia rozłączają obwód.
W bezpiecznikach topikowych owo rozłączenie polega na przepaleniu drucika. Aby więc przywrócić przepływ prądu, należy wymienić wkładkę zwaną „korkiem". Znacznie wygodniejsze są wyłączniki nadmiarowoprądowe. W ich przypadku ponowne włączenie prądu polega na przesunięciu niewielkiej dźwigienki. Przed porażeniem prądem chronią wyłączniki różnicowoprądowe. Ich zadaniem jest kontrola natężenia prądu powracającego z obwodu.
Nawet niewielka różnica powoduje natychmiastowe wyłączenie instalacji. Wyłączniki te stanowią również skuteczną ochronę przeciwpożarową (w pośredni sposób sprawdzają stan izolacji w instalacjach). Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie jednego wyłącznika różnicowoprądowego przed tablicą rozdzielczą (chroni całą instalację). Znacznie wygodniej jest jednak zamontować po jednym wyłączniku na każdym obwodzie. W razie awarii w jednym miejscu dom nie zostaje odcięty od prądu w całości.
Zagrożeniem dla urządzeń elektrycznych, a zwłaszcza elektronicznych (telewizor, komputer) jest tzw. przepięcie. Mianem tym określa się chwilowy wzrost napięcia znacznie przewyższający wartość nominalną. Może do niego dojść zarówno w wyniku czynności łączeniowych wykonywanych przez zakład energetyczny, jak i wskutek bezpośredniego uderzenia pioruna w sieć zasilającą lub bliskiego wyładowania atmosferycznego.
Przed skutkami takich zjawisk chronią ograniczniki przepięć. Wyposaża się w nie m. in. listwy zasilające sprzęt AGD i RTV, ale warto zadbać, aby urządzenia tego rodzaju znalazły się również w skrzynce rozdzielczej budynku.
(Fotografia tytułowa: Moeller)
Najczęściej komentowane