Klimatyzatory pozwalają utrzymać biologiczną czystość, temperaturę na optymalnym poziomie (zimą 20-22°C, latem 23-26°C) oraz wilgotność (40-60%). Urządzenia te wcale nie muszą szpecić elewacji, ani wnętrza domu (tak bywało w przypadku starszych modeli).
Warto jednak wiedzieć, że jest to najdroższy system ochładzania i oczyszczania powietrza. Klimatyzatory można zainstalować w różnych miejscach, stosując odpowiednie typy:
• sufitowe - w których za pomocą regulowanych żaluzji można nastawić kierunek strumienia powietrza - na przykład na sufit, co zwiększa zasięg i zapewnia dobre wymieszanie powietrza oraz wyrównaną temperaturę w całym pomieszczeniu;
• ścienne - równomiernie rozprowadzające strumień powietrza po całym pomieszczeniu;
konsolowe i szafkowe - stawiane na podłodze;
• kasetonowe - w których powietrze z pomieszczenia zasysane jest środkową częścią kasety, a wydmuchiwane po bokach. Wyróżnia się jednostki nawiewające chłodne powietrze w czterech, trzech, dwóch lub jednym kierunku;
• kanałowe - taki klimatyzator jest schowany w przestrzeni nad sufitem podwieszanym. Powietrze zasysa i nawiewa przez kratki umieszczone w tym suficie lub też w ścianach albo podłodze.
Klimatyzatory mogą być jednoczęściowe lub dwuczęściowe.
Klimatyzatory jednoczęściowe - typu monoblok montuje się w ścianie zewnętrznej lub oknie. Jedna strona urządzenia znajduje się w pomieszczeniu, druga na zewnątrz. Trudno je uznać za estetyczne, a ponadto są dosyć hałaśliwe.
Klimatyzatory dwuczęściowe - typu split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Na zewnątrz budynku montowane są te elementy, które najbardziej hałasują (sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny), w pomieszczeniu pozostaje jednostka wewnętrzna, w której znajduje się parownik i filtry, a jedynym źródłem szumów jest wentylator. Wentylator może mieć kilka biegów: im wyższy, tym urządzenie głośniej pracuje. Oczyszczanie powietrza jest istotną funkcją klimatyzatora, możliwą dzięki filtrom z różnymi materiałami:
• z węglem aktywowanym - absorbują szkodliwe gazy i opary występujące w pomieszczeniu, a mogące być one źródłem uczulenia. Działanie węgla aktywowanego polega na wiązaniu szkodliwych substancji w porach filtra. Powierzchnia porów jest ogromna - 1 gram węgla o objętości około 2 cm3 ma powierzchnię wewnętrzną 900-1200 m2.
• włókninowe - materiałem filtracyjnym są włókna szkła, plastiku, tworzyw naturalnych, metali itp. Grube włókna wykorzystywane są w filtrach zgrubnych i dokładnych, a drobne - w filtrach bardzo dokładnych i zawiesinowych (HEPA, ULPA). Niektóre filtry włókninowe można czyścić pod wodą, co wydłuża ich eksploatację.
• elektrostatyczne - wychwytują cząstki działając na zasadzie ładunków elektrostatycznych. Służą do usuwania większych cząsteczek, np. pyłków czy zarodników pleśni.
• fotokatalityczne - na skutek działania światła na tlenek tytanu w filtrach tych tworzą się nadtlenek wodoru (H2O2) oraz rodniki wodorotlenowe (OH). Mają one silne właściwości utleniające: mogą rozłożyć na bezzapachowy dwutlenek węgla i wodę wszelkie substancje wydzielające nieprzyjemne zapachy. Silne utleniacze usuwają również bakterie, pleśń i unieszkodliwiają wirusy.
Sterowanie. Klimatyzatorami steruje się pilotem. Mogą one być także wyposażone w fotokomórki (gdy gaśnie światło, temperatura powietrza samoczynnie ustala się na poziomie zapewniającym komfort i oszczędność).
Kto zainstaluje klimatyzację? Powinna to zrobić wyspecjalizowana firma, która wcześniej pomoże dobrać moc urządzenia oraz jego wyposażenie. Najlepiej pomyśleć o klimatyzacji już na etapie planowania domu.
Pozwoli to uwzględnić w projekcie wszystkie elementy instalacji: klimatyzator, elementy umożliwiające transport uzdatnionego powietrza (kanały, przewody wentylacyjne), a także czerpnie powietrza, nawiewniki i tłumiki hałasu. Oczywiście instalację klimatyzacyjną można również bez problemów poprowadzić w domu użytkowanym, ale wówczas trudniej jest ukryć jej elementy w przegrodach budynku.
Przewody, czerpnie, nawiewniki. Przewody zazwyczaj są prostokątne lub okrągłe, wykonane ze stali lub tworzywa. Ich średnica minimalna wynosi 5 cm. Największe mogą mieć natomiast przekrój nawet kilkudziesięciu centymetrów.
Przewody muszą być izolowane termicznie i akustycznie. Najlepiej nadaje się do tego celu wełna mineralna. Czerpnie montuje się na dachu budynku lub w jego otoczeniu. Nawiewniki odpowiadają za napływ powietrza do pomieszczeń i można je, dzięki różnorodnej stylistyce, dopasować do każdego wnętrza.
(Fotografia tytułowa: Daikin)
Najczęściej komentowane