Dopiero w ciągu ostatnich 10 lat stał się urządzeniem wspomagającym centralne ogrzewanie, szczególnie w okresach przejściowych (wiosną i jesienią). Wobec rosnących cen paliw, coraz większe jest też zainteresowanie ogrzewaniem domu głównie lub wyłącznie przy pomocy kominka.
Aby wybrać właściwy system ogrzewania domu kominkiem warto najpierw zorientować się, jak on działa. Otóż powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego, a elementami, z których wykonana jest obudowa.
Tam też zostaje ogrzane przez wkład. Wewnętrzne elementy obudowy kominkowej są dokładnie zaizolowane (przy użyciu specjalnej, ognioodpornej wełny mineralnej powleczonej folią aluminiową). W ten sposób następuje szybsze ogrzanie powietrza, a elementy otaczające wkład kominkowy nie są narażone na działanie wysokich temperatur.
Ogrzane powietrze unosi się konwekcyjnie w kierunku górnej części okapu, gdzie znajdują się wyloty, do których podłączone są przewody doprowadzające. W prostszych systemach ogrzewania kominkowego, ciepłe powietrze rozprowadzane jest konwekcyjnie. Takie rozwiązanie ma jednak swoje ograniczenia. Ciepłe powietrze nie może na przykład trafiać na odległość większą niż 3 m od osi kominka.Nie może być ponadto rozprowadzane do zbyt wielu pomieszczeń.
Z drugiej strony to właśnie taki system jest w pełni niezależny i niezawodny. W przypadku większych budynków system DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) należy wyposażyć w elektryczną turbinę wymuszającą przepływ. Są to specjalne, wygłuszone turbiny.
Ciepłe powietrze rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń przy użyciu izolowanych przewodów aluminiowych. Innymi sposobami wykorzystania ciepła wytwarzanego w kominku jest ogrzewanie wody krążącej w układzie centralnego ogrzewania (kominki z płaszczem wodnym) lub kumulowanie ciepła przy pomocy wkładów ze specjalnego materiału. To ostatnie rozwiązanie sprawia, że kominek zbliża się funkcją do tradycyjnego pieca i oddaje ciepło jeszcze długo po wygaśnięciu paleniska.
(Fotografia tytułowa: CTM Polonia)
Najczęściej komentowane