Kable - mogą być przystosowane do zasilania jedno lub dwustronnego. Znacznie wygodniejsze do ułożenia są kable zasilane jednostronnie. Nie trzeba „wracać" z drugim końcem do miejsca podłączenia prądu. Ich zaletą jest również niższy poziom promieniowania elektromagnetycznego.
Podstawowym parametrem kabli grzejnych jest ich moc oddawana przez 1 m.b. przewodu. Wynosi ona zależnie od przeznaczenia 10-20 W/m.b. Przy wyborze mocy jednostkowej kabla trzeba kierować się zasadą - jeżeli istnieją dobre warunki przekazywania ciepła do pomieszczenia (np. cienka warstwa jastrychu), kabel powinien mieć mniejszą moc jednostkową, gdy warunki są gorsze, można ułożyć kable o wyższej mocy.
Przewody grzejne kupuje się w odcinkach o określonej mocy (maksymalnie do ok. 4 kW w jednej pętli). Zapotrzebowanie na moc grzewczą przyjmuje się wg wskaźnika 100 W/m2 (gdy ogrzewanie ma być głównym źródłem ciepła) lub 50-60 W/m2 (gdy chodzi wyłącznie o efekt ciepłej podłogi).
Maty - przystosowane są do układania bezpośrednio pod pokryciem podłogowym (najlepiej z płytek ceramicznych). Kabel grzejny ma niewielką średnicę (ok. 2,5 mm) i umocowany jest do siatki z tworzywa sztucznego o szerokości 0,5 m i długości wynikającej z zapotrzebowania na moc grzewczą. Moc jednostkowa mat grzejnych wynosi najczęściej 100-150 W/m2.
Jest to znacznie więcej niż wynosi zapotrzebowanie na ciepło większości pomieszczeń, ale należy pamiętać, że ogrzewania nie układa się na całej powierzchni podłogi. Przed ewentualnym przegrzaniem chroni maty termostat, który wyłącza ogrzewanie po przekroczeniu zaprogramowanej temperatury. Maty można przycinać w zależności od ukształtowania obszaru grzewczego. Nie należy oczywiście ciąć kabla grzejnego! Przycina się jedynie siatkę nośną, co pozwala na odgięcie części maty.
(Fotografia tytułowa: Ensto Pol)
Najczęściej komentowane