Po pierwsze, ten rodzaj ogrzewania zapewnia najwłaściwszy z punktu widzenia fizjologii ludzkiego organizmu pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach (temperatura w płaszczyźnie poziomej jest stała, nie występują strefy przegrzania).
Po drugie, elementy grzejne są niewidoczne, a coraz lepsza jakość materiałów i wyższy poziom firm wykonawczych gwarantują trwałość i niezawodność systemu.
Systemy wodnego ogrzewania podłogowego doskonale sprawdzają się we współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła czy kolektory słoneczne).
Temperatura podłogi nie powinna przekraczać 26°C w pokojach oraz 34°C w łazienkach i przedpokojach.
Ogrzewanie podłogowe może więc pełnić funkcję podstawowego i jedynego systemu grzewczego tylko w domach, które są dobrze ocieplone (energooszczędne).
Trzeba jednak pamiętać, że na etapie inwestycyjnym ogrzewanie podłogowe wodne jest około 30-40% droższe od instalacji z grzejnikami.
Wydatek ten rekompensują jednak niższe koszty eksploatacyjne, gdyż system zużywa mniej energii do wytworzenia warunków komfortu cieplnego.
Jeśli dodatkowo zamiast tradycyjnego kotła zastosujemy kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła, to oszczędności w wydatkach na ogrzewanie będą jeszcze większe.
Fortografia tytyłowa: M. Szymanik
Najczęściej komentowane