Wentylacja grawitacyjna
Wciąż najpopularniejsza jest tradycyjna wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną. Wymiana powietrza zachodzi głównie dzięki różnicy gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz domu - ciepłe powietrze w pomieszczeniu unosi się ku górze i pionowymi kanałami wentylacyjnymi usuwane jest na zewnątrz, na jego miejsce zaś, zwykle przez nawiewniki okienne i ścienne napływa świeże powietrze z zewnątrz.
W sezonie grzewczym wiąże się to z dużymi stratami energii, bo usuwamy powietrze o temperaturze około +20°C, a zastępuje je chłodne, mające np. -10°C. Gdy natomiast temperatura w domu i na zewnątrz jest zbliżona, to wymiana powietrza zanika, latem otwieramy więc okna. W domach jednorodzinnych, z natury raczej niskich, pojawia się też problem ze zbyt słabym ciągiem w niskich kominach wentylacyjnych, dotyczy on szczególnie łazienek na poddaszu.
Wentylacja naturalna jest stosunkowo tania inwestycyjnie i bezszmerowa, co dla wielu osób może mieć znaczenie. Trudno jednak regulować jej wydajność. Najlepiej wykorzystać w tym celu automatycznie regulowane nawiewniki, bo o zmianie nastaw, tych regulowanych ręcznie, mało kto pamięta.
Wentylacja mechaniczna
Przepływ powietrza może być też wymuszony przez wentylatory. W mechanicznej wentylacji wywiewnej są to jedynie wentylatory wyciągowe. Można je zamontować dokonując tylko bardzo niewielkich zmian w pierwotnym projekcie przewidującym wentylację naturalną, można to stosunkowo łatwo i tanio zrobić też w istniejącym już domu. Wentylatory, sterowane regulatorami obrotów czy czujnikami wilgotności, pozwalają precyzyjnie dobrać intensywność wymiany powietrza do potrzeb.
Jeśli zdecydujemy się na wentylację nawiewno-wywiewną, to będziemy mieć pełną kontrolę zarówno nad ilością powietrza usuwanego, jak i doprowadzanego do domu. Powietrze nawiewane można przy tym oczyścić, zanim trafi do pomieszczeń.
Największym atutem wentylacji nawieno-wywiewnej jest jednak możliwość zastosowania odzysku ciepła z powietrza usuwanego, i wykorzystania go do ogrzania powietrza świeżego. Instalacja nawiewno wywiewna z rekuperatorem jest jednak dość skomplikowana i kosztowna - za jej wykonanie zapłacimy kilkanaście tysięcy złotych.
(Fotografia tytułowa: Bosch Junkers)
Najczęściej komentowane