Ze względu na to, że w skład systemu alarmowego wchodzą dość złożone i precyzyjne urządzenia, ich montaż najlepiej przeprowadzić po ukończeniu tzw. brudnych prac budowlanych. Aby alarm domowy mógł skutecznie spełniać swoją rolę, powinien być indywidualnie dopasowany do obiektu.
Podczas doboru elementów systemu należy wziąć pod uwagę nie tylko stopień zagrożenia, na który wpływają takie czynniki, jak lokalizacja, sąsiedztwo, zasobność portfela właścicieli itp., ale także architekturę budynku, która może w pewnym stopniu ułatwiać bądź utrudniać wtargnięcie intruza.
Ponieważ właściwa ocena tych czynników wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia, zaprojektowanie i wykonanie systemu alarmowego warto powierzyć zaufanej, profesjonalnej firmie. Nowoczesne centrale alarmowe umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności systemu o rozwiązania związane z automatyką.
Chcąc w przyszłości korzystać z zalet oferowanych przez instalacje inteligentne, należy szczególnie starannie przygotować się do wykonania projektu takich instalacji. Najważniejsze będzie określenie obecnych i przyszłych potrzeb użytkowników.
Konieczne będzie rozważenie, z których funkcji i w jakim zakresie będziemy chcieli korzystać. Najczęściej, w ramach instalacji inteligentnych, wykorzystywane są funkcje sterowania: oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, podnoszeniem i opuszczaniem rolet, otwieraniem i zamykaniem bramy wjazdowej lub garażowej.
Można pokusić się również o realizację funkcji dodatkowych, takich jak sterowanie podlewaniem zieleni w ogrodzie lub sterowanie karniszami (automatyczne rozsuwanie zasłon). Na etapie projektowania i układania okablowania nie należy oszczędzać.
Dużo taniej jest ułożyć przyszłościowe, nadmiarowe okablowanie, niż później starać się modyfikować istniejącą już instalację, wykonaną w niewłaściwy sposób.
Najczęściej komentowane