GWC może być uzupełnieniem instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (nie da się go zastosować w domu wyposażonym w wentylację grawitacyjną).
Do wymiennika ciepła wpływa powietrze z zewnątrz i zimą - wstępnie się od niego ogrzewa, a latem chłodzi. Podczas mrozów powietrze zewnętrzne, mające na przykład temperaturę -20°C, wpływa do wymiennika, ogrzewa się w nim nawet do +2°C i tak ogrzane wpływa do budynku.
Z GWC należy więc korzystać, gdy temperatura powietrza zewnętrznego spada poniżej zera lub wzrasta powyżej 23-25°C. Wiosną i jesienią należy go wyłączać (za pomocą przepustnicy sterowanej ręcznie lub automatycznie) i pobierać powietrze zewnętrzne z czerpni umieszczonej na budynku, bo pobieranie ciepła z wymiennika gruntowego jest w tym czasie nieopłacalne.
W najzimniejszych miesiącach GWC współpracujący z rekuperatorem może zabezpieczyć go przed mrozem, a latem - zapewnić chłodzenie pomieszczeń.
GWC można wykonać w trzech wariantach, oto dwa najczęściej stosowane. Wymiennik rurowy. Jest to rurociąg o średnicy 20-40 cm lub więcej (dobiera się ją do typu rekuperatora i wielkości instalacji) i długości 45-60 m. Układa się go pod ziemią, w linii prostej albo w kształt litery U lub S.
Rurociąg kończy się czerpnią powietrza wyposażoną w siatkę zabezpieczającą przed infotsektami i gryzoniami oraz w filtr. Rurociąg warto wykonać z rur z wewnętrzną powłoką antybakteryjną i o podwyższonej przewodności cieplnej - uzyska się lepszą wymianę ciepła między gruntem a powietrzem wewnątrz rury, a powietrze po wyjściu z wymiennika nie będzie zawierało kurzu i alergenów. Im wilgotniejszy jest grunt, tym lepiej przewodzi ciepło, w związku z tym rurociąg może być krótszy (a więc tańszy).
Wymiennik żwirowy. Wykonuje się go z ułożonej w gruncie na głębokości 1,2-3 m warstwy czystego i suchego żwiru płukanego o gramaturze 50-90 mm lub tłucznia. Jednak ze względu na brak możliwości zabezpieczenia wymiennika żwirowego przed wodami gruntowymi, jest on rzadziej stosowany niż rurowy. Ponadto opór powietrza przez niego generowany powoduje konieczność zamontowania wentylatora wspomagającego, który zwiększa znacznie zużycie prądu.
(Fotografia tytułowa: www.rekuperatory.pl)
Najczęściej komentowane