Dostępność paliwa. To lokalizacja naszej działki decyduje o tym czy mamy dostęp do sieci gazowej, jeśli tak, to inwestorzy zwykle decydują się na przyłączenie do niej, bo ogrzewanie gazem ziemnym, choć systematycznie drożeje, wciąż jest dość opłacalne, i nie wymaga zbyt dużych nakładów inwestycyjnych.
Inne paliwa (gaz płynny, olej opałowy, paliwa stałe) trzeba po prostu dowieźć na teren działki. Najwięcej zastanowienia wymaga wówczas ewentualny wybór biomasy przetworzonej w niewielkim stopniu - słomy czy drewna. Te paliwa mogą być bardzo tanie, jednak tylko pod warunkiem,
że ich źródło mamy w pobliżu, i koszty transportu są niskie.
Nie należy zapominać także o energii elektrycznej, która choć generalnie kosztowna jest warta rozważenia, gdy straty ciepła w budynku są niewielkie, ewentualnie jeśli grzać będziemy nie bezpośrednio prądem, ale posłuży on jedynie do zasilenia pompy ciepła.
Możliwości finansowe. Nigdy nie należy zapominać o rachunku ekonomicznym. Znaczenie ma zarówno kwota, którą musimy przeznaczyć na inwestycję, jak i spodziewane koszty eksploatacyjne w przyszłości. Często jest tak, że zainwestowanie większej sumy np. w kocioł o wyższej sprawności zaowocuje niższymi rachunkami za zużyte paliwo.
Trzeba jednak cały czas kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrze wyważyć relację koszt inwestycji/koszt eksploatacji. Nie jest to łatwe, bo:
- ceny paliw są zmienne;
- inne paliwo zwykle oznacza też inną sprawność urządzeń grzewczych, odmienne możliwości sterowania itp.;
- każdy budynek ma inne zapotrzebowanie na ciepło, więc to samo rozwiązanie może być opłacalne w budynku energooszczędnym, a w standardowym już nie (i odwrotnie);
- budujemy z kredytu, którego koszty należy także uwzględnić itd.
Mamy do rozwikłania naprawdę trudny problem, i nie możemy liczyć na gotową odpowiedź.
Dostępność paliwa, możliwości finansowe
Wybierając źródło ciepła musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Oto najistotniejsze z nich: dostępność paliwa i możliwości finansowe.
2009-12-11
Najczęściej komentowane